Forum RPG

Pe site exista topicuri 18+ fara rating in titlu!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Limbi straine?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Limbi straine? la data de Mar Mai 17, 2011 4:23 am

Ayase

Shoyū-sha
Din punctul meu de vedere nu este asa de important sa cunoastem mai multe limbi straine, dar este foarte util.
Sa luam Internetul de exemplu. Cea mai utilizata limba la ora actuala este engleza, apoi chineza, spaniola si japoneza. La acestea se adauga araba, franceza (care este in scadere), portugheza, germana etc.

Am citit ceva in care se spune ca in urmatorii zece ani, limba chineza va depasi limba engleza ca utilizare pe Internet si araba va cunoaste o crestere. Cred ca in Romania, cei mai multi utilizatori ai Internetului folosesc limba engleza si in scoli se preda aceasta limba alaturi de franceza si germana. Pentru alte limbi cum ar fi chineza, spaniola, japoneza etc, este nevoie de cursuri in afara scolilor (exceptie facand facultatile de specialitate).

Eu cred ca ar trebui sa fie mai bine promovate limbile asiatice. Chineza este in acelasi timp cea mai vorbita limba de pe Glob, avand in vedere ca populatia Chinei este foarte mare si poate ca are sanse sa fie folosita la nivel international asa cum este folosita engleza.

Ce limbi straine ati introduce in sistemul de invatamant romanesc si pe care le-ati scoate? De asemenea, cum vi se par toate aceste cresteri si scaderi ale utilizarii limbilor straine pe Internet?

(P.S.: Parere personala + nu m-am documentat foarte bine. Astept pareri si completari)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Culturi straine

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum