Forum RPG

Pe site exista topicuri 18+ fara rating in titlu!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Yaoi sau yuri?

Ce preferi?

100% 100% [ 4 ]
0% 0% [ 0 ]
Total voturi : 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Yaoi sau yuri? la data de Mar Mai 17, 2011 4:45 am

Ayase

Shoyū-sha
Pentru cine nu ştie, yaoi se referă la relaţii între băieţi /bărbaţi, iar yuri se referă la relaţii între fete / femei.

De multe ori se confundă yaoi cu shounen-ai, iar yuri cu shoujo-ai şi invers. Well nu este acelaşi lucru. În shounen-ai şi shoujo-ai veţi vedea doar câteva săruturi, o atingere aici, una acolo şi atat, pe când la yaoi şi yuri totul este ceva mai explicit (depinde şi de rating, dacă este 16+, 18+ etc)

Eu prefer yaoi şi nu numai că îl prefer, dar am devenit dependentă de el. Totul a început de la Gravitation care este (atenţie!) un anime shounen-ai. Ştiu că mulţi zic că acest anime este yaoi, dar nu, nu este. Nu aţi văzut nimic explicit în el şi nici în manga Gravitation.

Revenind. Nu am multă expereinţă cu yuri şi nici nu mă atrage. Am încercat o dată să citesc o manga yuri, dar nu am reuşit, am lăsat-o baltă. Mi-am zis să văd totuşi care e treaba cu acest gen şi am citit una, mai exact un shot. Să zicem că a foat okay, dar nu îndeajuns. Am rămas la yaoi.

Yaoi mi se pare mai interesant. Poate din cauză că sunt fată şi nu am cum să fac ce fac ei. :laugh:

Anyway, alte păreri / preferinţe?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum